Haftasonu geleneksel gökbel yağlı güreşleri ve gökbel festivali düzenlenecek

Ata sporumuzu yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak adına bu yıl 14.’sünü gerçekleştireceğimiz Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşlerimiz başlıyor. 21 Temmuz Cumartesi akşamı saat 21.00’da Ümit Besen konseri ile başlayacak etkinliğimiz, saat 22.30’da Muazzez Ersoy konseri ile devam edecek. 22 Temmuz Pazar günü ise her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden başarılı güreşçiler er meydanına çıkacak. Torosların eteğinde 2 gün sürecek bu muhteşem etkinliğimize bütün vatandaşlarımız davetlidir.


SİZİ ER MEYDANINA BEKLİYORUZ…

 Yağlı Güreşler, Cazgır’ın manileri, davulcuların ritim azmi ve zurnaların sesi benzersiz bir seyir keyfi ve eğlence sunarken, sahip olduğumuz Anadolu’nun bize armağan ettiği bir kültür mirasıdır. Bu kadim geleneği gelecek nesillere aktarmak, sonsuza kadar yaşatmak Türk olmak ve Türklüğün esasıdır.

Uzun boylu, geniş omuzlu güneşin altında ışıl ışıl yağlı vücutlarıyla kıran kırana geçecek zorlu mücadele öncesi pehlivanların ahenkli bir biçimde peşrev çekmesi yüzlerce yıldır tekrar eden bir filmin unutulmaz sahnesi gibidir.

600 yıldır süre gelen ata yadigarı Geleneksel Türk Sporu Yağlı Güreşleri’ni tam 13 yıldır aynı heyecan aynı tutkuyla yaşıyor yaşatıyoruz.

Amacımız ata sporumuzu yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak. Bu yıl ki organizasyonumuzun tarihi, Türkiye Güreş Federasyonu’nun takviminde 22 Temmuz olarak açıklandı. 21 Temmuz akşamı her yıl olduğu gibi konser etkinliğimiz, 22 Temmuz’da ise güreşlerimiz devam edecek.Bu yıl Gökbel’de Türk Taverna Müziği’nin unutulmaz parçalarına imza atan Ümit Besen ve Klasik Türk Sanat Müziği’nin öncü isimlerinden ünlü şarkıcı Muazzez Ersoy sahne alacak. Saat 21.00’de Ümit Besen’le başlayacak konser, saat 22.30 sahneye çıkacak Muazzez Ersoy’la devam edecek. Zengin etkinliklere sahne olacak güreş organizasyonumuza tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum

Organizasyonda emeği geçen Alanya Belediyesi personeli ve tüm Meclis Üyelerimiz adına hepinizi festivalimize davet ediyorum.

Zir. Müh. ADEM MURAT YÜCEL
ALANYA BELEDİYE BAŞKANI


Share this post on: